Poradnik,  Toplista

5 ciekawych pomysłów na fotograficzne atrakcje, które urozmaicą Wasze wesele

O tym, jak ważna jest obecność fotografa ślubnego na Waszym Ślubie chyba doskonale już wiecie. Jednak prócz zapewnienia obsługi profesjonalnego fotografa, warto pomyśleć o dodatkowych atrakcjach fotograficznych, które urozmaicą każde przyjęcie i pozostawią mnóstwo pięknych wspomnień. Oto subiektywna lista 5 najciekawszych i najpopularniejszych atrakcji:

1. Instax, czyli fotografia natychmiastowa

Zdjęcia wykonane przez fotografa ślubnego pozostaną z Wami na zawsze, ale w większości przypadków otrzymacie je dopiero jakiś czas po Weselu. Dlatego warto zaopatrzyć się na przykład w aparat typu Polaroid/Instax. Pozwoli on na wykonanie zdjęć i natychmiastowe wydrukowane odbitek, które następnie można na przykład wkleić do Księgi Gości lub zabrać na pamiątkę. Zabawa takim aparatem będzie z pewnością dużą atrakcją dla wszystkich.

Zakup aparatu Instax to koszt od około 200-220zł za wersję mini, do 400-500zł za wersję wide (różniącymi się wielkością odbitek), ale warto też rozważyć wypożyczenie aparatu na dzień wesela, co w znacznym stopniu zredukuje ten koszt. Same odbitki to koszt około 3-5zł za sztukę w zależności od wielkości i ilości sztuk w opakowaniu. Odbitki pakowane są w kasety po 10 sztuk.

Wypożyczenie aparatów typu Instax Mini znajduje się w mojej ofercie. Chętnie je ze sobą zabieram na czas trwania wesela. Jeśli chcielibyście, aby znalazły się u Was, zapytajcie mnie o nie podczas rozmowy.

2. Fotobudka

Fotobudka to obecnie jedna z najpopularniejszych fotograficznych atrakcji, jakie można spotkać na Weselach. Istnieje kilka odmian fotobudek, od tych większych, gdzie goście muszą wejść są do jej środka i tam robione są im zdjęcia, po uproszczone, gdzie wystarczy stanąć przed nią i spojrzeć na ekran. Najczęściej w komplecie znaleźć można przeróżne rekwizyty, śmieszne stroje, peruki, sztuczne wąsy i inne gadżety urozmaicające zdjęcia. W większości przypadków zdjęcia drukowane są od razu, więc goście mogą je zabrać na pamiątkę, lub wykorzystać do ilustracji wpisu do Księgi Gości.

Wynajmowaniem fotobudek zajmują się wyspecjalizowane firmy, a koszt wynajęcia fotobudki może się znacząco różnić w zależności od lokalizacji, czasu wynajęcia i firmy wynajmującej. W większości przypadków jednak waha się od kilkuset do nawet tysiąca pięciuset złotych za 4-5h pracy. W cenę przeważnie wliczona jest obsługa, dostęp do gadżetów i pewna ograniczona ilość odbitek. Przed zamówieniem fotobudki warto jednak dokładnie przejrzeć dostępne ogłoszenia i wybrać najlepszą dla siebie ofertę.

3. Fotolustro

Fotolustro to nieco nowszy pomysł, będący unowocześnioną wersją fotobudki. Od zwykłego lustra różni się tym, że w centralnej jego części znajduje się, niewidoczny dla gości, aparat fotograficzny. Przewaga nad zwykłą fotobudką jest taka, że goście widzą siebie w trakcie robienia zdjęć, tak jakby przeglądali się w lustrze, mają więc większą możliwość wpływania na wygląd docelowego zdjęcia oraz czują się dużo swobodniej. Zaawansowane fotolustra posiadają też wyświetlacz pokazujący wykonane wcześniej zdjęcie.

Tutaj kosz i zasady wynajmu są zbliżone do tych z fotobudki. Warto przejrzeć dostępne oferty i znaleźć firmy udostępniające zarówno jedno jak i drugie, to zdecydowanie zredukuje całkowity koszt.

4. Fotoramka społecznościowa

Prostszą i zdecydowanie tańszą (co nie znaczy gorszą) alternatywą dla fotobudki i fotolustra jest prosta fotoramka. Jest to wykonana z kartonu lub pleksi duża ramka imitująca na przykład post na Instagramie lub Facebooku, którą goście mogą użyć do wykonania ciekawego zdjęcia. Tutaj jednakże należy albo skorzystać z pomocy fotografa, albo wykorzystać aparat typu Instax, ewentualnie zachęcić gości do robienia zdjęć swoimi prywatnymi aparatami i telefonami, a następnie przesłania ich Młodej Parze.

Koszt zakupu takiej ramki to zakres od 80 do 250zł. Jednakże dla majsterkowicza zrobienie jej własnoręcznie nie powinno stanowić problemu i znacznie obniży jej koszt.

5. Aparaty jednorazowe

Mimo, że fotografia analogowa nie jest już tak popularna we współczesnym świecie, to paradoksalnie ten pomysł bazuje właśnie na niej. W Internecie z łatwością zakupić można jednorazowe aparaty fotograficzne na kliszę 35mm. Można takie aparaty przygotować i rozdać gościom podczas wesela zachęcając do wzajemnego fotografowania się. Obsługa aparatów nie powinna sprawić nikomu trudności, w większości przypadków ogranicza się do wciśnięcia spustu migawki. W ten sposób, prócz zdjęć wykonanych przez fotografa uzyskasz dodatkowo zdjęcia robione gościom… przez nich samych. Może nie będą tak profesjonalne i dobre technicznie, ale na pewno nie będzie brakować im pasji i humoru. Zdjęcia takie można potem zeskanować do formy cyfrowej lub wykonać odbitki.

Koszt zakupu takich aparatów waha się od 25 do 50-60zł za sztukę. Do tej ceny należy też doliczyć wywołanie filmu i wykonanie odbitek lub zeskanowania filmu do postaci cyfrowych plików, czyli około 30zł/szt.


Jak widzicie, istnieje wiele ciekawych sposobów na urozmaicenie fotograficznej zabawy podczas Waszego wesela. Ale powyższa lista to tylko garstka pomysłów, być może sami braliście udział w innych ciekawych atrakcjach? Podzielcie się z nami w komentarzu.

One Comment

  • Aska

    Na naszym weselu fotograf podał gościom maila i poprosił, żeby goście przesyłali tam wszelkie zdjęcia, które robili podczas całego dnia. Te zdjęcia potem jakoś wyświetlał rzutnikiem na ścianie w przedsionku sali. Bardzo fajny pomysł. Wszystkie te zdjęcia potem dostaliśmy razem z jego zdjęciami

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *