Sprawdzone porady dla fotografów ślubnych
Poniższy tekst to lata doświadczeń moich i innych znanych mi fotografów i stanowi potężną dawkę wiedzy na temat fotografii ślubnej. Jeśli czytasz ten wpis, oznacza to że najprawdopodobniej jesteś zainteresowany doskonaleniem swojej pracy jako „ślubniak”. Część porad może być Ci znana i oczywista, ale zapewne znajdziesz tutaj też coś dla siebie. Zapraszam Cię serdecznie do lektury. Jeśli masz ochotę dodać coś od siebie do tej listy, sekcja komentarzy stoi otworem.
Przygotowania do wielkiego dnia
1. Bądź otwarty i zadbaj o doskonałą komunikację z Parą Młodą od pierwszego kontaktu.
Przygotowanie do wesela to niezwykle stresujący czas dla Pary Młodej. Nie dodawaj im trosk i zmartwień związanych ze współpracą z Tobą, staraj się być otwarty i pomocny. Wyraźnie komunikuj swoje zasady i notuj wszystko co Para Młoda Ci przekazuje. Przejmuj inicjatywę gdzie tylko możesz, niech Para Młoda ma świadomość, że oferujesz im swoją pomoc i że zawsze mogą na Ciebie liczyć.
2. Przygotuj umowę i zawrzyj w niej jak najwięcej szczegółów.
Pewne znane powiedzenie mówi, że umowa jest na złe czasy. Według mnie jest ona doskonałym narzędziem na każdą sytuację. Można w niej określić i opisać wszelkie zasady i mieć je w jednym miejscu, zawsze pod ręką. Ustalenia wymieniane mailowo, czy telefonicznie giną w natłoku spraw, a jeśli są one dogadywane na wiele miesięcy przed dniem Ślubu, szczegóły mogą się rozmyć lub zostać różnie zrozumiane czy wręcz zapomniane. A informacje zapisane na papierze są trwałe i można do nich zawsze wrócić, jeśli zajdzie taka potrzeba. To jest niezmiernie ważne, dla Ciebie jak i dla Pary Młodej, gdyż minimalizuje niedopowiedzenia i pozwala skupić się na innych, ważnych kwestiach. Oczywiście pamiętaj, że treść umowy nie jest zapisana w skale – jeśli potrzebne są zmiany, wystarczy spisać aneks.
3. Utrzymuj stały kontakt, oferuj konsultacje i doradzaj
Musisz mieć świadomość, że jako fotograf ślubny masz olbrzymie doświadczenie w organizacji Wesel. Nikt jak Ty nie wie co może pójść nie tak i o co należy zadbać, żeby najważniejszy dzień w życiu Pary Młodej przebiegł bez zakłóceń. Skorzystaj z tego doświadczenia i zaproponuj Parze Młodej konsultacje. Zaoferuj, że spotkacie się lub zdzwonicie raz na jakiś czas, niech opowiedzą Ci o swoich przygotowaniach. Buduj pozytywne relacje, a sam dzień Wesela będzie już jak spotkanie ze starymi dobrymi przyjaciółmi.
4. Bądź otwarty i szczery w temacie kosztów
Nie zapominaj, że Para Młoda to Twoi klienci, którzy Ci płacą (nie rzadko całkiem niemało). I jako Twoi klienci muszą mieć poczucie, że kwestie kosztów Twojej usługi są jasne i klarowne. Niedopuszczalne jest aby klient był zaskakiwany nieprzewidzianymi wydatkami. Upewnij się, że Para Młoda wie jak rozliczasz dojazdy i ile będzie go kosztował Twój transport. Jeśli jesteście umówieni na konkretną ilość zdjęć, upewnij się, że wiedzą ile będą kosztowały dodatkowe kadry. Jeśli umówicie się na jeden album lub fotoksiążkę, wyceń od razu realizację większej ilość egzemplarzy. Upewnij się także, że Para Młoda ma świadomość harmonogramu spłat, aby nie był zaskoczony, gdy w trakcie Wesela poprosisz go o uregulowanie należności. Bądź transparentny w kwestii finansów, a Para Młoda będzie Cię traktować z szacunkiem.
5. Odwiedź miejsce ślubu z wyprzedzeniem
O ile to możliwe, udaj się w miejsce ślubu i wesela z wyprzedzeniem, aby dobrze poznać lokację i zaplanować zdjęcia. Jeśli ceremonia odbywa się w Kościele, rozejrzyj się po nim, przyjrzyj się jak wygląda światło, ile masz miejsca do poruszania się, skąd uchwycić najlepsze kadry. Przejdź się po sali weselnej, rozejrzyj się i zastanów gdzie można wykonać zdjęcia grupowe lub rodzinne portrety. Takie przygotowania zaoszczędzą Ci sporo stresu i niepotrzebnego ganiania wśród ludzi już podczas dnia ślubu.
6. Stwórz listę zdjęć do wykonania podczas Dnia Ślubu
Nawet mimo doskonałej organizacji, w dniu Ślubu może wkraść się chaos, podczas którego umknie Ci jakiś ważny kadr. Nie chciałbyś odkryć przeglądając materiał, że nie masz zdjęcia Pary Młodej z rodzicami czy dziadkami. Dlatego warto za wczasu przygotować sobie listę zdjęć, które absolutnie musisz zrobić. Czy to mowa po portretach, zdjęciach grupowych czy np. zdjęciach obrączek. Listę taką skonsultuj z Parą Młodą, niech uzupełnią ją o swoje pomysły i kadry na których im zależy. Lista taka może 'żyć’ do samego dnia Ślubu, a podczas niego miej ją zawsze przy sobie (np. na telefonie w formie listy to-do do odhaczania).
7. Postaraj się namówić Parę Młodą na sesję narzeczeńską
Nim rzucisz się na głęboką wodę pracy z Parą Młodą na weselu, warto wyciągnąć ich na szybką sesję narzeczeńską, aby móc poćwiczyć i sprawdzić w praktyce jak będzie wyglądała Wasza współpraca. Pozwoli Wam to poznać się wzajemnie, dostrzec ich zachowanie przed aparatem i pomóc im w minimalizowaniu stresu związanego z pozowaniem. Taka sesja pozwoli Wam zbudować większe zaufanie, które zaprocentuje w trakcie Dnia Ślubu.
8. Przygotuj kartkę z wydrukowanymi najważniejszymi informacjami
Twój telefon może paść w każdej chwili. Najgorzej jeśli stanie się to w trakcie drogi na zlecenie. Lądujesz wtedy bez informacji o lokacji i bez kontaktu z klientem. Dlatego aby zminimalizować ryzyko takiej sytuacji, zbierz wszystkie najważniejsze informacje (adresy, trasę dojazdu, numery telefonów kontaktowych do Pary Młodej i świadków) i wydrukuj je na kartce. Tą kartkę miej przy sobie przez cały czas.
9. Poproś Parę Młodą o przesłanie Ci harmonogramu wydarzeń
Prócz najważniejszych informacji kontaktowych, warto mieć przy sobie harmonogram wydarzeń w ciągu dnia. Pozwoli nam to przygotować się do każdego z nich i upewnić, że jesteśmy w odpowiednim miejscu o odpowiedniej porze. Dzięki temu nie ominiemy np. tortu weselnego, czy podziękowań dla rodziców. Poproś Parę Młodą o dokładną rozpiskę i upewnij się przed samym dniem Ślubu, że jest ona aktualna.
10. Zaopatrz się w niezawodny sprzęt
Fotografia ślubna jest wymagająca, jeśli chodzi o sprzęt. Często fotografuje się w ciemnych wnętrzach, co wymusza stosowanie wysokich czułości i dobrych, jasnych obiektywów. Przygotuj się na to. Jeśli zakup wysokiej jakości sprzętu nie wchodzi w grę, rozważ wypożyczenie w jednym z lokalnych sklepów prowadzących usługę wynajmu. Tak, czy inaczej, postaraj się nie korzystać z amatorskiego sprzętu, gdyż będzie on dla Ciebie tylko źródłem frustracji, co nie wpłynie dobrze na Twoją pracę i finalny efekt.
Pamiętaj także o sprzęcie zapasowym. Nie ma gorszej sytuacji, gdy na zleceniu nagle pada Ci jedyny aparat, lub w zamieszaniu znajdzie się ktoś kto przywłaszczy sobie Twój sprzęt. Klient niestety nie jest w stanie odwołać/przesunąć swojego Wesela a fakt niewykonania zlecenia z tak ważnego dnia nie wchodzi w grę. Miej zapasowy aparat. Najlepiej podobnej klasy co podstawowy. W najgorszym wypadku miej jakikolwiek inny aparat, który się nada gdy spełni się najgorszy scenariusz. Dodatkowo pamiętaj o zapasowych kartach pamięci i bateriach do aparatu.
11. Przygotuj zapasowe ubranie
Wyobraź sobie, że w trakcie obiadu niezdarnie wylewasz na siebie sos lub podczas kucania do zdjęcia pękają Ci spodnie. Albo podczas nienajlepszej pogody efektownie lądujesz w kałuży. Sytuacja co najmniej nieciekawa, a paradowanie w brudnym lub uszkodzonym ubraniu na Weselu Twoich klientów jest niekomfortowe i nieprofesjonalne. Dlatego miej zapasowy zestaw, łącznie z butami. Na wszelki wypadek.
12. Przygotuj drobiazgi, które mogą komuś uratować dzień
Zastanów się, co podczas Wesela może pójść nie tak i postaraj się przygotować prewencyjny zestaw pierwszej pomocy. Na pewno przydadzą się agrafki, igła z nitką (białą i czarną), sznurówki, jakieś środki przeciwbólowe. Te proste z pozoru przedmioty mogą uratować komuś dzień. A z Ciebie mogą zrobić bohatera, ratującego sytuację. To na pewno pomoże w nawiązaniu lepszych relacji z Parą Młodą i gośćmi.
13. Sprawdź prognozę pogody
Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie pod kątem pogody. Toteż sprawdź dokładnie jak będzie wyglądał dzień Ślubu. Jeśli pogoda będzie zmienna, zobacz kiedy będzie słońce, a kiedy będzie padało. Sprawdź o jakiej porze wypada złota godzina. To wszystko pozwoli Ci potem odpowiednio zaplanować zdjęcia plenerowe. W razie deszczu zabezpiecz siebie i sprzęt.
Dzień zaślubin
14. Dobrze się wyśpij, aby być wypoczętym
Nikomu chyba nie muszę przypominać, jak istotne jest aby dobrze wypocząć przed zleceniem. Dzień ślubu to ciągła bieganina, praca na wysokich obrotach i wiele godzin z ciężkim aparatem w dłoniach. To potrafi dać w kość. Fotograf musi być do tego przygotowany. Dlatego zadbaj o wypoczynek i korzystaj z każdej luźniejszej chwili, aby dać odetchnąć nogom i rękom.
15. Ubierz się ładnie
Twój elegancki ubiór w dniu zaślubin to największy dowód szacunku i profesjonalizmu i na pewno nie zostanie niezauważony. Ktoś kiedyś powiedział, że „Jeśli ubierzesz się jak ktoś z ulicy, to będą Cię traktować jak kogoś z ulicy. Ale ubierz się jak gość, a będą Cię traktować jak gościa.” i ja się z tym w 100% zgadzam. Elegancki wygląd powinien być naszym znakiem rozpoznawalnym i powinien towarzyszyć nam na każdym zleceniu.
16. Zadbaj o pozytywne nastawienie
Postaraj się nastawić maksymalnie pozytywnie i mieć dobry nastrój podczas zlecenia. Pamiętaj, że Twoja obecność musi sprawiać przyjemność Parze Młodej oraz ich gościom. Staraj się być otwarty i uśmiechnięty. Nie narzekaj, nawet jeśli masz na co. Bądź pogodny i zabawny. W ten sposób zbudujesz zaufanie do swojej osoby i nawiążesz dobre kontakty z ludźmi. Pozwoli Ci to pracować o wiele przyjemniej i skuteczniej (goście i Para Młoda chętniej będą pozować do Twoich zdjęć, gdy będą Ci ufać i gdy będzie od Ciebie biła sympatia i otwartość).
17. Przyjedź na miejsce z wyprzedzeniem
Coś co wydaje się oczywiste, ale warto o tym wspomnieć. Jadąc na miejsce, wyjedź chwilę wcześniej i zarezerwuj sobie czas, aby w razie potrzeby mieć bufor. Czasem zdarzają się problemy z autem, lub z dotarciem na miejsce (nawigacje też czasem się mylą). Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zyskasz chwilę na dodatkowy rekonesans lub planowanie.
18. Przedstaw się księdzu prowadzącemu ceremonię
Coś co jest bardzo często zaniedbywane, ale dowodzi taktu i profesjonalizmowi. Jeśli fotografujesz ceremonię zaślubin w kościele, przyjedź na miejsce chwilę wcześniej i skorzystaj z tego czasu aby udać się do zachrystii i porozmawiać chwilę z księdzem, który będzie odprawiał mszę. Przedstaw się i jeśli to konieczne okaż legitymację kurii uprawniającą do fotografowania w przestrzeniach sakralnych. Zapytaj o wszelkie sugestie i uwagi. Ja zawsze też proponuję księdzu ustalenie znaku, który w razie potrzebny zasugeruje mi, że znajduję się w nieodpowiednim miejscu (doskonale znam zasady, więc w praktyce znak nie był nigdy potrzebny, ale księża bardzo dobrze odbierają taką inicjatywę). Po ceremonii możesz także podejść do zachrystii ponownie, podziękować i zapytać czy wszystko było w porządku. Po prostu zadbaj o doskonałą relację z księdzem w całym czasie trwania mszy.
19. W kościele postaraj się być niewidoczny
Pamiętaj, że ceremonia kościelna jest czasem gdy Para Młoda i ich goście, rodzina i przyjaciele będą przeżywać silne emocje i pogrążą się w modlitwie. Niezależnie od Twojego wyznania (lub jego braku), masz obowiązek uszanować to miejsce i ten czas. Nie przeszkadzaj nikomu, nie zasłaniaj, postaraj się poruszać cicho i nieinwazyjnie i tylko w czasie do tego przeznaczonym (pod żadnym pozorem nie zakłócaj kazania i podniesienia). Jeśli masz możliwość, wycisz aparat (nic nie brzmi gorzej niż głośne pikanie, podczas gdy cały kościół pogrążony jest w głębokiej modlitwie), a zdjęcia rób tylko w chwilach głośniejszych. W czasie przysięgi i nakładania obrączek staraj się nie zasłaniać gościom tego widoku – stań obok księdza lub z daleka fotografuj w głównej nawie. Samych gości fotografuj z dystansu, nie wchodź im z aparatem w nos. Po prostu staraj się być niewidoczny i nie zwracać na siebie uwagi, to jeszcze nie jest czas na to.
20. Pamiętaj o podpisywaniu dokumentów
Dowiedz się za wczasu gdzie i kiedy Para Młoda i świadkowie będą podpisywali dokumenty. To paradoksalnie bardzo ważny moment i jeden z obowiązkowych do uchwycenia przez fotografa. Bądź pewny, że będziesz obecny w tym momencie. Jeśli jednak z jakiejkolwiek przyczyny nie uda Ci się złapać tego momentu, poproś Parę Młodą o zaaranżowanie podpisu i zapozowanie do zdjęcia. Lepszy taki kadr niż żaden.
21. Przygotuj się do wyjścia Pary Młodej z kościoła
Niezwykle ważny moment. Jeśli dobrze się do niego przygotujesz, masz możliwość zrobienia niesamowitych zdjęć. Dowiedz się, czy goście będą obsypywać parę młodą ryżem lub monetami, wyjdź z kościoła przed Parą Młodą i ustaw się na wprost. Upewnij się, że w newralgicznym momencie nikt nie wejdzie Ci w kadr i nie zasłoni Pary Młodej. Ustaw najkrótszy możliwy czas naświetlania (min. 1/500s) i cierpliwie czekaj. Aby upewnić się, że goście zsynchronizują rzut, możesz im sekundować, mówiąc coś w stylu „Na mój znak – rzucamy!”. I czekaj cierpliwie aż Para Młoda się pojawi w drzwiach. Krzyknij „Już!” i strzelaj. Będziesz miał ułamek sekundy, gdy ryż/monety wylecą w powietrze a Młodzi zareagują niepodrabialnym wyrazem twarzy. Możesz użyć tutaj zdjęć seryjnych. Jeśli dobrze się przygotujesz, wyjdziesz z sytuacji z totalnym sztosem!
22. Na miejsce wesela dotrzyj wcześniej niż Para Młoda i goście
Przeważnie jest tak, że sala jest gotowa na gości na krótko przed ich przyjazdem (aby jedzenie i kwiaty były świeże). Także warto przyjechać chwilę wcześniej niż reszta gości i przejść się po sali fotografując wystrój i detale, póki są jeszcze nietknięte. Zrób zdjęcie ogólne sali, z kilku perspektyw. Zrób zdjęcia stołów, kwiatów, ozdób. Zrób zdjęcie stołu Pary Młodej. Zrób zdjęcie kieliszków z szampanem. Para Młoda będzie Ci wdzięczna za zachowanie wspomnień o miejscu i wystroju a i właściciele sali weselnej będą bardzo wdzięczni za udostępnienie takich zdjęć do publikacji, a to z kolei rewelacyjna forma reklamy Twoich usług.
23. Poznaj inne osoby z obsługi
Niesamowicie ważne jest, aby poznać się z innymi osobami z obsługi, bo przez resztę wieczoru będziecie grali do tej samej bramki, czyli będziecie się starali, aby wieczór był niezapomniany. Podejdź do zespołu/DJa, podejdź do operatora kamery (o ile nie zrobiłeś/-łaś tego wcześniej) i przedstaw się. Postaraj się zorientować, kto jest odpowiedzialny za salę i za obsługę i tu również postaraj się nawiązać kontakt. Umożliwi Ci to potem szybkie reagowanie w sytuacjach kryzysowych bez konieczności angażowania i niepotrzebnego stresowania Pary Młodej. Przedyskutuj wszystkie sprawy organizacyjne, dogadaj wzajemną współpracę i co najważniejsze, nawiąż pozytywną i sympatyczną relację.
24. Umów miejsce i czas sesji zdjęciowej
Jeśli nie zrobiłeś/-łaś tego wcześniej w ramach harmonogramu to to jest ostatni dzwonek, aby ustalić z Parą Młodą czas i miejsce zdjęcia grupowego, zdjęć z rodziną i portretów. A także sesji zdjęciowej, jeśli taka jest w planach na wieczór. Zrób to w miarę szybko, żeby potem nie wciskać na siłę sesji, gdy już i tak wiele się dzieje. Poproś prowadzącego o komunikat przez nagłośnienie, gdy nadejdzie ten czas.
25. Zrób rozeznanie w gościach
Wiadomo, że nie będziesz w stanie zapamiętać imienia każdego gościa ani relacji jakie łączą ich z Parą Młodą, ale powinieneś rozeznać się w kluczowych osobach jak rodzice i dziadkowie Pary Młodej, czy świadkowie. Dowiedz się, czy jest wśród gości ktoś znaczący, jak np. prababcia, która przyjechała 1000km na wesele lub dawno nie widziany wujek. Zwracaj na nich wyjątkową uwagę w trakcje fotografowania. Ze świadkami nawiąż bliższy kontakt i do nich zgłaszaj się ze wszystkimi problemami, czy kryzysami, jeśli zajdzie taka potrzeba.
26. Dbaj o bezpieczeństwo zebranego materiału
Najważniejsze dla Ciebie powinno być bezpieczeństwo zgromadzonych przez Ciebie zdjęć. Jeśli Twój aparat ma taką możliwość, ustaw zapisywanie na dwóch kartach pamięci na raz. Nie zgrywaj zdjęć w czasie trwania Wesela i na pewno nie formatuj żadnej karty w celu ponownego jej używania! Po zapełnieniu karty, schowaj ją w bezpiecznym miejscu i chwyć za kolejną. Wszelkie manewry kopiowania danych i żonglowanie kartami to idealny przepis na katastrofę. Zdjęcia zgraj w spokoju, po powrocie do domu.
27. Miej backup zawsze przy sobie
Nigdy nie masz 100% pewności, w którym momencie padnie Ci bateria albo zapełni się karta pamięci. Jeśli zdarzy się to w newralgicznym momencie, bieganie po sali i szukanie karty, czy baterii może spowodować utratę krytycznego zdjęcia. Toteż zawsze miej backup przy sobie. Dzięki temu wymiana potrwa kilka sekund i znowu będziesz gotowy/-wa do fotografowania.
28. Dogadaj się z kuchnią
Nie zawsze obsługa sali czy catering są tego świadomi, ale warto umówić się z nimi na początku, żeby posiłki wydawali najpierw obsłudze (w tym Tobie), a dopiero później gościom. Dzięki temu będziesz w stanie na spokojnie zjeść i przygotować się na kolejny segment. Gdy posiłek dostajesz jako ostatni, często musisz jeść w biegu bo goście już kończą swój i są gotowi do dalszej zabawy.
29. Zapewnij gościom atrakcje fotograficzne
Jeśli znajduje się to w Twojej ofercie, zapewnij gościom dodatkowe atrakcje, jak fotobudka, fotolustro czy aparaty natychmiastowe typu Instax. Do tego zestaw gadżetów i masz przepis na świetną zabawę i kapitalne ujęcia. Dzięki takim aktywnościom goście chętnie będą zgłaszać się do Ciebie i proponować wspólne fotografowanie.
30. Baw się dobrze
Pamiętaj, że aby uzyskać naprawdę dobre, szczere i emocjonalne zdjęcia, osoby fotografowane muszą darzyć Cię zaufaniem. Nie możesz być mrukiem, przenikającym tu i ówdzie i od czasu do czasu zaskakując gości – to nie jest dobra taktyka. Nawiąż z gośćmi relacje, podejdź do nich, przedstaw się, powiedz, że będziesz ich dzisiaj fotografował i jeśli czegokolwiek potrzebują lub mają pomysł na zdjęcie to mogą śmiało się do Ciebie zgłosić. Opowiedz o atrakcjach, które przygotowałeś. Zagaduj ich, zabawiaj i śmiej się z nimi. Odwiedzaj ich przy stolikach co jakiś czas i pytaj jak się bawią. Przy okazji zrób kilka zdjęć.
31. Ale nie baw się „za dobrze”
Żadna skrajność nie jest dobra. Bycie pępkiem świata nie wpłynie dobrze na odbiór Twojej osoby i na pewno nie zyskasz w oczach gości ani Pary Młodej. Nie staraj się za wszelką cenę być wodzirejem, nie przykuwaj więcej uwagi niż jest to konieczne. Pamiętaj że cały ten dzień należy do Pary Młodej i oni muszą to czuć. Jeśli chcesz się bawić i tańczyć razem z gośćmi, rób to z umiarem i co bardzo ważne – nie tykaj alkoholu, to nieprofesjonalne i nietaktowne (w końcu jesteś jednak w pracy u obcych ludzi).
Po weselu
32. Zrób backup zdjęć
Zaraz po powrocie do domu, najpóźniej kolejnego dnia, zgraj zdjęcia z kart i wykonaj ich backup. Najlepiej mieć cały komplet zdjęć w 3 miejscach – na komputerze (do edycji), na dysku zewnętrznym (w razie awarii komputera) oraz w chmurze (w razie awarii dwóch poprzednich). Nie formatuj kart dopóki nie jesteś na 100% pewien, że wszystkie zdjęcia zostały zgrane (w praktyce możesz ich nie formatować do kolejnego zlecenia – aby w razie czego mieć jeszcze jedno miejsce, do którego możesz sięgnąć). Przesada? Ani trochę. Fotografowie dzielą się na tych, którzy robią backupy i tych, którzy będą to robić. Nie warto przekonać się na własnej skórze o konieczności takiego postępowania.
33. Nie przestawaj dbać o relacje
Dużo o tym piszę, ale musisz mieć świadomość, że dobry kontakt z ludźmi to absolutna podstawa. Jeśli Para Młoda ma dobre wspomnienia z współpracy z Tobą, będą do Ciebie wracać z innymi tematami i będą Cię polecać dalej. Takiej formy reklamy nie kupisz za żadne pieniądze.